Booking.com

ŁÓDŹ LUBLINEK: Podsumowanie 2010

Poleć znajomemu
Drukuj artykuł
Czwartek, 13 Stycznia 2011
Lodz AirportŁódzkie lotnisko podsumowało rok 2010. Za najważniejsze wydarzenie władze portu uznały akcję "wrzesień", kiedy to lotnisko przejęło część ruchu z remontowanego lotniska w Warszawie. Przez 12 miesięcy w Łodzi obsłużono ponad 400 tys. pasażerów.


 Port Lotniczy Łódź,
 fot.: Andrzej Amerski epll.net

- Tak dobry wynik - ponad 400 tys. pasażerów obsłużonych na łódzkim lotnisku w minionym roku, jest nie tylko efektem przejęcia części ruchu lotniczego z warszawskiego lotniska we wrześniu. Pamiętajmy o nowym przewoźniku - linii Wizz Air, który połączeniem do Dortmundu rozpoczął operacje z łódzkiego portu i nowych kierunkach - oprócz wymienionego Dortmundu są to Mediolan Bergamo i Sztokholm. Na rok 2011 zakładamy wzrost ruchu lotniczego o 20 – 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Planujemy także uruchomienie nowych kierunków zarówno w ruchu regularnym jak i czarterowym - powiedział prezes łódzkiego lotniska, Leszek Krawczyk.

W 2010 roku w Łodzi odprawiono 413 516 pasażerów, o 24,8% więcej niż rok wcześniej (331 131 osób). W ciągu ostatnich 12 miesięcy 333 633 podróżnych byli to pasażerowie lotów regularnych. W tym segmencie łódzkie lotnisko może się pochwalić 28% wzorstem w stosunku do roku 2009 (258 876).

W ubiegłym roku lotnisko zanotowało znaczący wzrost w segmencie czarterów. Odprawiono 78 930 pasażerów, o 54,4% więcej niż rok wcześniej (51 104).

- Jesteśmy zadowoleni z wyników w segmencie przewozów czarterowych w 2010 roku. Wprawdzie mieliśmy do czynienia z bankructwami dwóch dużych touroperatorów (Orbis Travel, Select Tours), niemniej jednak liczba obsłużonych pasażerów w ruchu czarterowym międzynarodowym jak i założenia touroperatorów na rok 2011 dowodzą, że branża powoli podnosi się z kryzysu - zauważa dyrektor pionu marketingu i rozwoju połączeń lotniczych, Ireneusz Dylczyk.

W 2010 roku nowym kierunkiem czarterowym w ofercie łódzkiego lotniska była Warna w Bułgarii. Poza tym pasażerowie mogli poecieć do Tunezji, Turcji, Grecji, Egiptu i Izraela. W porcie im. Reymonta pojawili się też nowi przewoźnicy czarterowi: Aegean Airlines, Air Italy Polska, Travel Service, Lotus Air, Koral Blue i Bulgaria Air. Uruchomione zostało też połączenie czarterowe z Łodzi do Winnicy na Ukrainie.

Łącznie w 2010 roku w Łodzi zanotowano 11 212 startów i lądowań.

Najważniejszym wydarzeniem 2010 roku według władz portu było przejęcie części ruchu z remontowanego lotniska w Warszawie, we wrześniu. Lotnisko obsłużyło wtedy 46 tys. pasażerów, z czego 35 stanowili podróżni samolotów przekierowanych z Warszawy. W tym czasie port przyjmował również dodatkowe czartery specjalne, na pokładzie których byli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, a także Narodowa Reprezentacja Piłkarska Ukrainy z kibicami.

Za sprawnie przeprowadzoną akcję we wrześniu Port Lotniczy otrzymał nagrodę AWIONETKA 2010 i tytuł Najlepszego Portu Lotniczego Roku 2010. Poza tym zwyciężył w plebiscycie "Łódź sukcesu", w kategorii wydarznie miesiąca.

Inne wydarzenia 2010:
- Wmurowanie kamienia węgielnego i podpisanie Aktu Erekcyjnego pod budowę nowego terminala pasażerskiego.
- Organizacja przylotu zespołu Depeche Mode, przylot Jose Manuela Barroso przewodniczącego Komisji Europejskiej, potomków Izraela Poznańskiego (realizacja filmu).
- Milionowy pasażer linii lotniczej Ryanair obsłużony przez PLŁ im. W. Reymonta.
- Uruchomienie nowej strony internetowej lotniska.
- Linia lotnicza Wizz Air uruchomiła swoje pierwsze połączenie z łódzkiego lotniska (Dortmund, od 31.03.2010).
- Boeing 767 200 ER - największy samolot pasażerski jaki do tej pory wylądował na łódzkim lotnisku. Długość samolotu wynosi 48,5 m, a rozpiętość skrzydeł sięga 47,6m. 12 kwietnia 2010 r. przyleciał z Mediolanu po włoskich kibiców, którzy byli w Łodzi na Final Four siatkarzy.
- Lotnisko otrzymało tytuł Miejsca Przyjaznego Dzieciom – w ramach akcji Gazety Wyborczej – Łódź Przyjazna Dzieciom.
- Realizacja filmu TVP z finalistkami The Look of the Year.
- Pomoc w przygotowaniu “górki spotterskiej” – upamiętnienie rocznicy 85-lecia lotniska.
- 5 lat Ryanair'a w Łodzi.
- uzyskanie Certyfikatu Lotniska Użytku Publicznego przyznanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ważny do listopada 2013).
- zakończenie prac konstrukcyjnych przy budowie terminala pasażerskiego nr 3
- uruchomienie bezpośredniego połączenia z lotniska na trasie: lotnisko – Dworzec PKP Łódź Kaliska – al. Mickiewicza/Piotrkowska – Dworzec PKP Łódź Fabryczna. Trasę obsługuje firma Plus Tour.
- edukacja najmłodszych – organizacja, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, ok. 43 wycieczek na lotnisko dla przedszkolaków, uczniów SP i gimnazjalnych, a także dla dzieci z domów dziecka.
- Rozpoczęcie budowy wieży kontroli lotów PAŻP (inwestycja realizowana na terenie lotniska przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej).

Poza tym pracownicy łódzkiego Portu Lotniczego włączali się również w wiele akcji, m.in. w zbiórkę pieniędzy dla Wojtusia - noworodka znalezionego w pobliżu lotniska, organizację 19 Finału WOŚP, a także współpracę z członkami założonego w maju 2010 Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa EPLL Spotting Team.

Najważniejsze inwestycje realizowane w 2010 roku:
- kontynuacja budowy nowego terminala, zakończenie etapu prac konstrukcyjnych (listopad 2010). Obecnie warunki pogodowe umożliwiają prace związane z ociepleniem dachu. Wschodnia i zachodnia ściana terminala jest już w 80% pokryta szybami osłonowymi wraz z konstrukcją (prace te trwają). Szyby te zamontowane w całości są już na ścianie południowej - od strony płyty postojowej, a na ścianie północnej – od strony parkingu – będą montowane, gdy pozwolą na to pozostałe prace. Wewnątrz terminala została wybudowana stacja transformatorowa, a Dalkia zakończyła budowę węzła cieplnego.
- rozpoczęto budowę wodociągu, którym doporowadzona zostanie woda do terminala nr 3.
- w październiku rozpoczęto budowę drogi patrolowo – pożarowej o długości 1920 m, szerokości 6 m.

W 2010 roku zanotowano cztery ewakuacje pasażerów i pracowników portu. Było to związane z pozostawionym bez opieki bagażem. Na placu budowy nowego terminala odkryto również niewybuch z czasów II Wojny Światowej.

21 sierpnia tuż za terenem lotniska doszło do wypadku niewielkiego samolotu.

Źródło: Port Lotniczy Łódź

Czytaj o lotnisku ŁÓDŹ LUBLINEK

TAGI: Łódź Lublinek
PODZIEL SIĘ:
Google Plus
Twitter
Facebook